Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021
Praca biurowa, długie siedzenie przed komputerem, obowiązki służbowe, deadline projektu, ASAP z łataniem błędów, domowe krzątaniny, rodzina i dzieci – mieszanka wybuchowa, od której pęka głowa. Brak czasu dla siebie, brak czasu, żeby się napić i zjeść, brak czasu na sen i regenerację, brak czasu na siku. Sporo tego, prawda?
Pójdźmy o krok dalej – dołóżmy do tego problemy z koncentracją uwagi, zmęczenie, rozdrażnienie i mamy go – ból głowy 🤯. Niby nic, myślisz wezmę tabletkę i przejdzie 💊. Ale to nie takie proste.
Rozróżniamy kilka rodzajów:
- napięciowe bóle głowy,
- migrenowe bóle głowy.
Zdecydowana większość z nich (około 70%) to bóle napięciowe. Charakteryzuje się tym, że jest ciągły i tępy, łatwy do zlokalizowania. Obejmuje całą głowę lub konkretne miejsce. Reaguje on na NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Ale nie chcesz naprawiać jednej rzeczy, żeby kosztem tego obciążyć sobie inną strukturę trzewną. Najczęściej odpowiedzialne za tego typu dolegliwości są struktury mięśniowe w obrębie szyi i karku, ale nie można jednoznacznie wykluczyć struktur kostnych, stawowych i nerwowych. Natomiast bóle migrenowe są czymś bardziej złożonym. Towarzyszyć im może światłowstręt, wymioty lub problemy z widzeniem. Może powodować uczucie ścisku głowy i powodować napięcia w szyi i obręczy barkowej. Nie reaguje na leki przeciwbólowe, a jego terapia wymaga dłuższej współpracy. Bardzo często migreny są spowodowane problemami naczyniowymi lub trzewnymi.
Bóle głowy najczęściej pojawiają się pod wieczór, przychodzą wraz ze zmęczeniem i znużeniem po pracy. Ciekawą rzeczą jest fakt, że na ból głowy idealnym rozwiązaniem jest wypicie przynajmniej jednej szklanki wody, krótka drzemka i przewietrzenie się/aktywność fizyczna (np.: spacer). Bóle głowy to sprawy przeciążeniowe oraz wywoływane przez nadmierny stres. Można spróbować się zrelaksować i rozluźnić poniższymi technikami:
- Połóż ręce na swoich skroniach. Jeśli nie wiesz, czy jesteś w dobrym miejscu, to przyłóż ręce po bokach czoła i zaciśnij kilka razy zęby. Jeśli pod palcami czujesz, że coś się napina - jesteś w dobrym miejscu. Dociśnij ręce ale nie wywołuj uczucia bólu/dyskomfortu. Nabierz skóry i zacznij powolnymi i okrężnymi ruchami rozcierać i masować tą okolicę. Im wolniej, tym lepiej. Daj temu 2 minuty.
- Połóż jedną rękę między brwiami. Okrężnymi ruchami rozcieraj i rozciągaj skórę w tym miejscu. Pamiętaj, nigdzie się nie spiesz. Rób to dokładnie i powoli. Wystarczą 2 minuty.
- Zaczep opuszki palcy na czole (tam, gdzie zaczyna się linia włosów). Nabierz skóry i powoli daj się poprowadzić tkankom w kierunku brwi. 2 minuty sprawią, że czoło nabierze fajnej elastyczności i będzie rozluźnione.
- Połóż ręce ponownie na skroniach. Dociśnij je i nabierz skóry chcąc ją prowadzić do dołu. Jeśli nabrałeś skóry, to pozwól tkankom ciągnąć ręce aż do żuchwy. Możesz podczas tego ruchu powoli otwierać usta. Poprawi to elastyczność mięśni i ruch w stawach skroniowo-żuchwowych, które odpowiadają za otwieranie i zamykanie ust.
Zanim sięgniesz po APAP 💊 lub innego typu środki, wypróbuj te techniki. Jest duża szansa, że zapomnisz o bólach głowy i tabletki nie będą potrzebne.