Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021
Od jakiegoś czasu wiemy, że zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie jest komfortowe dla Naszego kręgosłupa. Wiemy też, że częsta zmiana pozycji znacząco wpływa na poprawę Naszego samopoczucia, zdrowia i komfortu pracy.
Ale czy istnieje jakaś pozycja, której powinniśmy unikać jak ognia? NIE!️ Warunek jest jeden - pozycja ma być wygodna. W momencie, w którym przestała taka być - obowiązkowo zmień ją na inną.
Nikt nie powiedział, że podczas pracy trzeba nieprzerwanie przez 8 godzin siedzieć w niezmienionej pozycji, jak posąg. Wręcz przeciwnie! Kręć się, prostuj i zginaj nogi, trzymaj je w górze na oparciu kanapy, wyprostuj je na ścianie, wyciągnij je maksymalnie przed siebie. Rób co chcesz i siedź jak chcesz. Nie musisz cały czas siedzieć na fotelu biurowym. Możesz go zamienić na dużą piłkę gimnastyczną, która sprawia, że siedzisz aktywnie bo musisz pilnować pozycji, żeby z niej nie spaść. Możesz wstać, położyć laptop wyżej i popracować na stojąco przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
Podczas dnia pracy należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych i często zapomnianych rzeczach:
Co godzinę wstań na pięć minut i odejdź od swojego miejsca pracy. Przejdź się do sąsiedniego pomieszczenia, napij się przy okazji wody. Wyjrzyj przez okno, przeciągnij się, zrób kilka skłonów i przysiadów. To pomoże Ci na chwilę oderwać się od pracy, ale w dłuższej perspektywie dotlenisz się, dzięki czemu będzie Ci się lepiej pracować i będziesz mógł się bardziej skupić na swoich zadaniach.
Nie rezygnuj z codziennej aktywności fizycznej, może to być zwykły spacer po parku, w samotności czy z pupilem. Możesz iść pobiegać, wsiąść na rower i zrobić kilka kilometrów po ulubionej, bądź nowej trasie. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu, to rozłóż matę i wykonaj kilka prostych ćwiczeń, żeby się rozruszać. Uwierz mi, że działa to pobudzająco na Twój organizm. Nawet nie wiesz, jak dobrze wpłynie to na Twój układ nerwowy i układ ruchu. Dotlenisz się, a przy okazji zrelaksujesz i nabierzesz dystansu do codziennych spraw. Zmęczenie, które odczuwasz po pracy nigdy nie jest zmęczeniem fizycznym. Oczywiście, jeśli nie jesteś górnikiem lub pracownikiem fabryki. Jeśli Twoja praca polega (w uproszczeniu) na siedzeniu przed komputerem, to pamiętaj, że Twoje zmęczenie wynika z braku ruchu i Twój organizm domaga się większej ilości tlenu. Więc idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie ruszenie się z kanapy czy fotela i wykonanie aktywności fizycznej. Nie samą pracą żyje człowiek i warto o tym pamiętać. Zrób codziennie coś dla siebie, byś w przyszłości nie musiał chodzić do specjalistów.