Większość z Nas ma na ciele jakąś bliznę, pamiątkę po jakimś zdarzeniu. Może to być blizna po operacji, blizna po urazie czy kontuzji, może to być znamię.

Powstała blizna zaburza nie tylko ciągłość skóry ale również powięź, która znajduje się pod skórą. Powięź pełni ważną rolę w ludzkim organizmie - przenosi siły i napięcia, a także gwarantuje Nam lepszą ruchomość. Im głębsza blizna, tym nastąpią większe zmiany w przesuwalności tkanek oraz zmniejszą się możliwości przenoszenia napięć i sił. Poza tym zaburzone zostają też przepływy płynów w naczyniach.

W momencie, w którym zaczynamy pracę z blizną należy sprawdzić jej ślizg i ruchomość. Zanim jednak to nastąpi musimy sprawdzić, czy ta blizna nie jest dla Nas przykra w odczuciach. Rozpoczynając badanie ruchomości blizny rób to powoli i delikatnie. Dotknij blizny, postaraj się ją chwycić i sprawdzamy jej przesuwalność w górę, w dół, w prawo, w lewo i na skosy. Sprawdź, w którą stronę czujesz, że ruchu jest mniej. Jeśli znajdziesz takie miejsce, to wybierz bezbolesne maksimum i przytrzymaj 2-3 minuty w takim ułożeniu. Poza tym możesz tą bliznę masować i rozcierać, przyzwyczajać ją do dotyku, poprawiać jej krążenie i przyspieszać proces regeneracji.

Stare blizny, zwłaszcza gdy nie były opracowywane, często wpływają na Nasze obecne dolegliwości i samopoczucie. Więc jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości bólowe i masz na ciele jakąś bliznę, to spróbuj z nią regularnie, samodzielnie popracować. Sprawdź za jakiś czas, jak to wpłynęło na Twoje obecne dolegliwości.